You are currently viewing Bezpieczne i skuteczne sposoby na pielęgnację skóry zimą

Bezpieczne i skuteczne sposoby na pielęgnację skóry zimą

  • Post category:Artykuły

Jak należy pielęgnować skórę zimą? Czy powinno się ją natłuszczać czy raczej nawilżać? A może warto połączyć obie metody? W jaki sposób chronić swoją skórę przed niskimi temperaturami, silnym wiatrem i szkodliwym promieniowaniem UV w zimie? Dowiedz się, jak dbać o swoją skórę i jakie kosmetyki powinny znaleźć się w Twojej kosmetyczce w okresie zimowym.
Jak zima działa na Twoją skórę?


Zimowa aura ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na naszą skórę. Dzięki niskiej temperaturze pobudza krążenie i poprawia jej elastyczność, przez co wyglądamy promiennie i młodo. Jednak silny mróz i wiatr mogą spowolnić pracę gruczołów łojowych, które są ważne dla ochrony skóry przed utratą wilgoci. To z kolei prowadzi do podrażnień oraz większej widoczności naczynek. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry do zimowych warunków i dobór właściwej pielęgnacji.

Jak dostosować pielęgnację do tej pory roku?

Aby zachować piękną i zdrową skórę w zimie, należy zadbać o nią odpowiednio w tych niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Co zatem robić ze skórą w okresie zimowym, aby pozostała ona nawilżona, gładka i jędrna? Podstawą jest regularne nawilżanie, ponieważ skóra zimą traci nawet dwukrotnie więcej wody niż latem. Przed wyjściem na zewnątrz należy ją zabezpieczać przed utratą wilgoci za pomocą specjalnych kosmetyków.

Codzienna pielęgnacja ciała jest niezwykle ważna, szczególnie podczas zimowych miesięcy. Regularne stosowanie kosmetyków zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, co może powodować jej uszkodzenia. Dlatego ważne jest wprowadzenie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Szczególnie w miesiącach zimowych istotne jest, aby nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry, które może prowadzić do jej uszkodzenia – lepiej od razu zapobiegać większym podrażnieniom. Należy wybrać odpowiednie kosmetyki i dostosować ich użycie do indywidualnych potrzeb skóry – to, co działało latem, może być niewystarczające zimą.

W razie potrzeby warto też sięgnąć po preparaty łagodzące podrażnienia i nieco więcej uwagi poświęcić na regenerację naskórka. Kosmetolodzy zalecają również, by podczas zimy zmienić sposób oczyszczania twarzy na łagodniejszy, który nie będzie potęgował podrażnień wywołanych niską temperaturą.

Dobry skład kremu ochronnego: czego szukać, a czego unikać?

Wybierając krem ochronny przed zimą, ważne jest aby dokładnie sprawdzić skład produktu. Postaraj się wybrać kosmetyki oparte na naturalnych składnikach (takich jak oleje roślinne), które nie zawierają syntetycznych dodatków. Składniki te mogą sprawić wrażenie tłustości i tworzą na powierzchni warstwę okluzyjną (tzw. film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni skóry. Jest to bardzo ważne, ponieważ kremy tzw. tłuste, dzięki odpowiednim proporcjom składników, tworzą ochronną warstwę na skórze i są polecane szczególnie do stosowania zimą.

Twojej cerze nie będzie groziło zimowe przesuszenie, jeśli regularnie będziesz stosować krem nawilżający. Wybieraj przede wszystkim kosmetyki bogate w takie substancje jak:

  • emolienty, czyli np. naturalne oleje masło shea (INCI: Butyrospermum Parkii Butter), olej kokosowy (INCI: Cocos Nucifera Oil) czy masło z nasion kakaowca (INCI: Theobroma Cacao Seed Butter)
  • ceramidy (INCI: Ceramide)
  • D-pantenol(INCI: Panthenol)
  • Alanotina (INCI: Allantoin)
  • Kwas hialuronowy (INCI: Hyaluronic Acid)

Pamiętaj, żeby na noc stosować krem intensywnie nawilżający, natomiast na dzień bardziej tłusty – taki, który będzie chronił skórę przed utratą wilgoci. Rodzaj kosmetyku należy też dopasować do typu cery, aby np. zbyt tłusty krem nie zatkał porów i nie spowodował zaostrzenia się objawów trądziku. W przypadku dużej nadwrażliwości warto mieć w kosmetyczce specjalny krem łagodzący z apteki.

W aptece możesz znaleźć preparaty, które pomagają w zapobieganiu pękaniu naczynek. Do stosowania na dzień warto wybrać półtłusty krem z lekką formułą, który można aplikować pod makijaż i przed wyjściem na mróz. Ważne jest, aby zawierał składniki wzmacniające naczynka oraz zmniejszające widoczność rumienia, takie jak ekstrakt z kasztanowca, witaminy C i K. Najważniejsze, aby kosmetyki na zimę chroniły nasz płaszcz lipidowy przed utratą wody, regenerowały, niwelowały zaczerwienienia i podrażnienia wywołane warunkami atmosferycznymi oraz działały przeciwsłonecznie.

Chroń dłonie i stopy przed skutkami mrozu

Dłonie także potrzebują specjalnej troski w czasie zimy, ponieważ wskutek działania mrozu i wilgoci szybko stają się spierzchnięte, zaczerwienione i szorstkie. Podstawą jest oczywiście noszenie rękawiczek, jednak to nie wystarczy. Aby zachować piękną skórę dłoni, ważne jest regularne stosowanie specjalnych kremów. Te produkty utworzą ochronną warstwę na skórze, zapobiegając utracie wilgoci i pękaniu naskórka. Dodatkowo wygładzą i zlikwidują ewentualne podrażnienia. Krem do dłoni powinien mieć konsystencję tłustą lub półtłustą oraz regenerować, chronić i odżywiać skórę. Należy go stosować po każdym umyciu rąk oraz w przypadku podrażnień. Co kilka tygodni warto również wykonać peeling i nałożyć maskę, aby dokonać kompleksowego odżywienia, rozjaśnienia i wygładzenia skóry dłoni.

Ochrona skóry ciała zimą powinna bazować na stosowaniu kosmetyków opartych na olejowej bazie tj.: masła, peelingi, balsamy. Złuszczanie skóry zimą warto przeprowadzać olejowymi peelingami, które jednocześnie złuszczą i natłuszczą skórę ciała. Peelingi gruboziarniste należy zimą zastąpić scrubami z dodatkiem olejów, które nie podrażnią i nie wysuszą skóry, zabezpieczając warstwę hydrolipidową przed uszkodzeniem.

Pielęgnacja ust zimą to regularne stosowanie balsamu, pomadki i peelingu. Spierzchnięte, wysuszone i popękane usta potrzebują zimą regeneracji, nawilżenia i odżywienia. Warto chronić je pomadkami z filtrem UV, na bazie olejowej, bez substancji podrażniających. Aby przywrócić im gładkość i miękkość należy stosować peelingi cukrowe z olejami.

Choć zimą rzadko odsłaniasz stopy, dbaj o nie tak jak i latem. To właśnie w chłodniejszych miesiącach wymagają szczególnej uwagi. Ze względu na noszenie grubych skarpet i butów ich naskórek szybciej rogowacieje, dlatego wymaga regularnego zmiękczania i usuwania. Zimą warto zaopatrzyć się w delikatne peelingi do stóp, sól do kąpieli, a także kremy nawilżające.

Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej!

O ochronie przeciwsłonecznej myślimy głównie latem, a tymczasem zimą promieniowanie UV jest również szkodliwe. Zimą promienie słońca odbijają się od pokrywy śnieżnej i atakują naszą skórę z pełną mocą. Filtr UV na jesień i zimę powinien mieć co najmniej SPF30, dla skóry wrażliwej nigdy nie powinno być to mniej niż SPF50. Fotoprotekcja to najskuteczniejsza broń z fotostarzeniem i najskuteczniejsza profilaktyka chroniąca przed powstawaniem nowotworów skóry. Warto o niej pamiętać zawsze, bez względu na wiek!


Zabiegi kosmetyczne, które warto wykonać w zimie

Zimą warto wykonać niektóre profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które latem nie są wskazane ze względu na zbyt silne promieniowanie słoneczne utrudniające gojenie się skóry i sprzyjające powstawaniu przebarwień. Najbardziej polecane o tej porze roku są:

  • mikrodermabrazja,
  • peelingi chemiczne,
  • mezoterapia,
  • zabiegi laserowe.

W zależności od potrzeb możesz zatem podczas zimy wygładzić i oczyścić cerę, a także zmniejszyć zmarszczki i poprawić owal twarzy.

Sezon jesienno-zimowy jest trudnym okresem dla skóry. Dzięki regularnemu stosowaniu właściwie dobranych kosmetyków możesz skutecznie zabezpieczyć cerę przed niekorzystnym działaniem chłodu, wiatru czy klimatyzacji. Skorzystaj z długich wieczorów i stwórz relaksujące domowe SPA we własnej łazience. To doskonały okres, by poświęcić więcej czasu na pielęgnację urody.

Bibliografia:

  1. J. Dylewska-Grzelakowska: Kosmetyka stosowana (2009)
  2. Honari i in.: Applied Dermatotoxicology (2014)
  3. Meyer i in.: Journal of Drugs in Dermatology (2015)
  4. Engebresten i in.: Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology (2015)
  5. Sabine Ellsässer: Körperpflegekunde und Kosmetik; wydawnictwo Springer
  6. https://healthinfo.healthengine.com.au/looking-after-your-skin-in-winter
  7. https://www.emedihealth.com/skin-beauty/oils-use-hair-skin-winter