technik farmacji
AGNIESZKA BANAT
Prostata sama w sobie w potocznym języku jest traktowana jako choroba. Myślę, że ta wiadomość dla niektórych panów może być zadziwiająca, ale nie ma czym się niepokoić. Prostata nie jest chorobą, a bardzo istotnym narządem w męskim organizmie i posiada ją każdy mężczyzna. Inaczej zwana jest gruczołem krokowym lub sterczem.
Wspomniana prostata jest narządem mięśniowo- gruczołowym układu moczowo- -płciowego. Kształtem przypomina kasztana, znajduje się pomiędzy tylną ścianą pęcherza moczowego i odbytnicą. Pomimo niewielkich rozmiarów pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, a jej choroby wiążą się z szeregiem poważnych dolegliwości.
Co powinno zaniepokoić i kiedy należy zgłosić się do lekarza, najlepiej urologa?
- częste parcie na mocz,
- niekontrolowany wyciek moczu,
- pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
- zmniejszenie strumienia moczu,
- ciągłe uczucie przepełnionego pęcherza,
- niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza.
Standardowym objawom przerostu prostaty może towarzyszyć także ogólne osłabienie, gorączka i wymioty oraz krew w moczu i spermie. Może również pojawiać się uciążliwy ból brzucha.
Najczęstsze schorzenia prostaty i ich przyczyny
Zapalenie prostaty – wyróżniamy dwa rodzaje: bakteryjne i niebakteryjne. O ile te pierwsze są stosunkowo proste w leczeniu, gdyż tutaj z pomocą pojawiają się antybiotyki, o tyle drugie stanowią znacznie większe wyzwanie terapeutyczne głównie dlatego, że jego przyczyny wciąż nie są w pełni poznane. Spośród wielu możliwych przyczyn wymieniane są: stres, zaburzenia psychiczno-emocjonalne, zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia autoimmunologiczne. Dotyka głównie młodych mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Objawia się zwiększonym parciem na mocz, pieczeniem podczas oddawania moczu, a czasem gorączką.