Pracuje w banku jako informatyk, po pracy trenuje na siłowni, by wyglądać jak najlepiej. Jest zawodnikiem sportów sylwetkowych, trenerem personalnym, sędzią kulturystyki i fitness. Piotr Zieliński, bo o nim mowa, to wicemistrz świata, zdobywca kilku tytułów mistrza Polski w fitness plażowym, a także zwycięzca zawodów w klasie Fitmodel, rozgrywanych w ramach Pucharu Polski.
Jak zaczęła się Pana przygoda z fitnessem i kulturystyką?
Moja przygoda z siłownią a w zasadzie z treningiem siłowym zaczęła się tak dawno, że w zasadzie nie jestem już pewien, czy była to druga czy trzecia klasa liceum. Treningi rozpocząłem w domu, sprzęt zorganizował mi tata — dwie sztangi i kilkadziesiąt kilogramów obciążeń, ławeczka zrobiona z deski położonej na kuchennych taboretach. Po kilku miesiącach treningu w domu trafiłem na prawdziwą siłownię.
https:// youtu.be/vCvrotPNEco?si=Qev8b0jiXy_pgRg6.
Koniec lat 80. XX w. to era umięśnionych bohaterów kina akcji: Schwarzenegger, Stallone — każdy nastolatek marzył o takich mięśniach. Motywacją były również relacje z zawodów MR OLYMPIA, które na kasetach wideo były przywożone z „zachodu”.
Jakie cele chciał Pan osiągnąć, rozpoczynając treningi?
Zaczynając treningi, miałem minimalną wiedzę o treningu, którą zaczerpnąłem z broszur i książki Henryka Jasiaka „Współczesny Herkules”. W temacie diety wiedziałem tylko, że trzeba jeść dużo białka. Cele były dwa — być dużym i silnym.
Jakie są największe wyzwania w drodze do osiągnięcia sukcesu w tej dyscyplinie?
Sporty sylwetkowe — kulturystyka czy fitness — to jedne z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Wymagają ciężkiego treningu z ciężarami oraz skrupulatnego przestrzegania planu dietetycznego. Nie da się nic oszukać/ odpuścić, wszystkie niedociągnięcia wyjdą na scenie. Tak jak w wielu sportach kluczem do sukcesu jest ciężka praca i mocna psychika.
Jak wygląda typowy dzień treningowy i dieta w Pana przypadku?
Mój typowy dzień to jedzenie, praca, trening/ treningi, odpoczynek. Rozkład dnia zależy od aktualnego sezonu/makrocyklu treningowego. Myślę, że najciekawszy jest okres przedstartowy:
- 5:30 pobudka, toaleta, suplementacja
- 6:00-7:00 — trening aerobowy
- 7:00 śniadanie
- 8:00 -16:00 — praca, w czasie pracy kolejne trzy posiłki 10:00, 13:00, 16:00
- 17:00-18:30 — trening siłowy
- 18:30-19:30 — trening aerobowy
- 19:30 — piąty posiłek
- 22:00 — szósty posiłe
Oczywiście w międzyczasie zakupy, gotowanie posiłków, pranie, sprzątanie itp. Poniżej jeden z moich dni z dzienniczka treningowego — początek okresu masowego. Oczywiście posiłki nie muszą być monotonne, wszystko zależy od naszej inwencji, chęci i czasu. Kurczaka można usmażyć na 100 sposobów.
https:// youtu.be/vCvrotPNEco?si=Qev8b0jiXy_pgRg6.
Na moim profilu na facebooku znajduje się sporo zdjęć posiłków, które mogą być inspiracją: Posiłek 1 (7:00): Płatki owsiane — 125 g; Odżywka białkowa — 50 g; Rodzynki 25 g+cynamon. Posiłek 2 (10:00): Ryż — 75 g; Pierś z kurczaka smażona bez tłuszczu — 200 g; Warzywa; Olej lniany 1 łyżka stołowa; komplex witamin i minerałów — 1 tabletka. Posiłek 3 (13:00): Ryż — 75 g; Pierś z kurczaka smażona bez tłuszczu — 200 g; Warzywa; Olej lniany — 1 łyżka stołowa. Posiłek 4 (16:00): Ryż — 75 g; Pierś z kurczaka smażona bez tłuszczu — 200 g; Warzywa; Olej lniany — 1 łyżka stołowa; Komplex witamin — 1 tabletka. Po treningu (18:30) — Kreatyna, BCAA. Posiłek 5 (19:00): Ryż — 75 g; Tuńczyk kawałki 1 puszka; Warzywa; Vitamina C 1000 mg. Posiłek 6 (22:00): Twaróg chudy 0% — 250 g.
Jakie rady miałby Pan dla początkujących w fitnessie lub kulturystyce?
W dzisiejszym czasie jest dużo łatwiej o wiedzę z zakresu treningu, odżywiania i suplementacji, dlatego polecałbym zarówno osobom początkującym, jak i zaawansowanym stałe poszerzanie wiedzy, szukanie nowinek oraz korzystanie ze starych sprawdzonych metod. W sportach sylwetkowych efekty przychodzą powoli, bardzo ważna jest cierpliwość, systematyczność i konsekwencja w dążeniu do celu. Codzienna mozolna praca, codzienne trzymanie się systemu odżywiania.
Jak utrzymuje Pan motywację do regularnych treningów i dbania o dietę?
Nigdy nie miałem problemów z motywacją, zakładam sobie cele długoterminowe i krótkoterminowe i je realizuję. Nie sprawia mi również problemu trzymanie się ustalonej diety z dokładnością do jednego ziarenka ryżu.
Wraz z przyjaciółmi stworzyliście program PROjekt 50, na czym on polega i do kogo jest skierowany?
Około 2-3 lata temu podczas treningu z moim przyjacielem Leszkiem Kwiatkowskim, który jest starszy ode mnie o 9 lat, zrodził się pomysł, żeby dzielić się z innymi swoją pasją. Zachęcić osoby w naszym wieku, ale też i młodsze do zadbania o siebie. Propagować zdrowy tryb życia oparty na właściwym odżywianiu aktywności ruchowej dostosowanej do własnych możliwości. Realizuję to w dwojaki sposób przez wspólne treningi i konsultacje w klubie Paco oraz przez media społecznościowe. Zgromadziłem wokół siebie grupę osób, z którymi wspólnie trenuję i staram się przekazać swoją wiedzę i doświadczenie. Na Facebooku i You Tube pokazuję swoje codzienne zmagania z ciężarami. Na razie brakuje nam możliwości i czasu, aby dopracować od strony technicznej materiały, ale mam nadzieję, że znajdziemy w końcu osobę z pasją tak jak my, która wesprze nas w tworzeniu kanału. Mimo to mam nadzieję, że udało nam się motywować osoby, które widzą, że mając ponad 50 lat trenować, być sprawnym, zdrowym i dbać o sylwetkę. Cyklicznie też jestem zapraszany do Poranka Między Wisłą a Bugiem w TVP Lublin.
Jakie są Pana ulubione ćwiczenia lub metody treningowe?
Przez 35 lat treningów wypróbowałem wiele ćwiczeń i wiele metod treningowych i staram się je wszystkie wykorzystywać w swoich treningach cyklicznie go zmieniając. Staram się dostarczać zróżnicowanych bodźców mięśniom aby stale je kształtować. Nie ma jednego najlepszego ćwiczenia czy najlepszej metody treningowej.
Jak dbać o regenerację w trakcie intensywnych treningów?
Regeneracja jest nie mniej ważna niż sam trening musimy zadbać o właściwą ilość snu, o prawidłowe odżywianie aby dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze oraz minerały witaminy itp. Zapewnić odpoczynek i regenerację nie tylko mięśni ale i układu nerwowego
Czy suplementy lub dodatki diety są potrzebne i skuteczne do osiągnięcia sportowych celów?
Trenując wzrasta zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminy minerały, nie jesteśmy w stanie ich wszystkich dostarczyć z diety, stąd potrzeba suplementacji. W sportach siłowych lub sylwetkowych odgrywa ona bardzo ważną rolę – ułatwia budowanie masy mięśniowej oraz przyśpiesza procesy regeneracji. Podstawowe suplementy to odżywki białkowe, które oprócz protein zawierają w swoim składzie witaminy i minerały, kreatyna — działa anabolicznie i antykatabolicznie, przyspiesza regenerację, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, aminokwasy rozgałęzione BCAA — działanie antykataboliczne, spożywanie ich po treningu zapobiegnie pozyskiwaniu energii przez organizm z tkanki mięśniowej, aminokwasy będą stanowiły paliwo dla naszego organizmu i chroniły przed rozpadem nasze mięśnie. Glutamina poprawi naszą odporność, zwiększy regenerację, poprawi pracę jelit.
Czy ma Pan jakieś konkretne rady dotyczące diety i odżywiania dla osób dążących do poprawy swojej sylwetki?
Tak, oczywiście, są to rady natury ogólnej, jak ograniczenie czy wyeliminowanie cukrów prostych z diety, dbanie o nawodnienie organizmu po szczegółowe komponowanie schematu żywieniowego dla osób aktywnych. Dbając o sylwetkę, jak również o swoje zdrowie, powinniśmy unikać żywności wysokoprzetworzonej, tzw. śmieciowej, żywności zawierającej tłuszcze trans. Jestem zwolennikiem diety zbilansowanej, źródłem białka są mięsa, ryby, jaja, nabiał; węglowodanów — ryż, kasze, ziemniaki, sporadycznie pieczywo pełnoziarniste; tłuszczu — olej lniany, orzechy, awokado. W każdym posiłku powinny znajdować się warzywa, powinniśmy jeść również owoce.
Dzisiaj dzieci i młodzież od zajęć na siłowni, gry w piłkę, czy innych zajęć sportowych, niestety wybiera czas przed komputerem lub telefonem. Co mógłby Pan im zaproponować, aby zachęcić do większej aktywności ruchowej?
To poważny problem społeczny. Rośnie nam pokolenie osób słabych fizycznie, narażonych na wady postawy, stąd ogromna rola rodziców, aby zachęcić dzieci do aktywności fizycznej. Typowy trening kulturystyczny z obciążeniami nie będzie właściwy dla młodego organizmu, ale każdego rodzaju ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała są świetnym sposobem dla rozwoju sylwetki oraz charakteru. Pompki, przysiady, podciąganie na drążku itp. w różnych wersjach wykonywane np. jako trening stacyjny.
Czy w klubie sportowym, w którym prowadzi Pan zajęcia, jest jakaś oferta skierowana dla tej grupy wiekowej?
Oferta klubu skierowana jest do wszystkich grup wiekowych. Panie z powodzeniem mogą uczestniczyć w zajęciach fitness, panowie w zajęciach z boksu. Jeśli chodzi o siłownię, to zapraszam do mnie na wprowadzenie w świat żelaznego sportu, konsultacje w temacie treningu i odżywiania, jak i na treningi personalne.
Jakie znaczenie ma wsparcie rodziny i przyjaciół w Pana drodze do sukcesu?
W każdym sporcie a zwłaszcza w sportach sylwetkowych oprócz przygotowań fizycznych bardzo ważna jest również psychika. Zwłaszcza w okresie przedstartowym zaczyna narastać stres, z którym powinniśmy sobie umieć poradzić, i tu nieocenione jest wsparcie rodziny i bliskich. Ja zawsze je miałem zarówno ze strony rodziny, jak i bliskich znajomych. Sportowiec musi być przygotowany kompletnie zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej, aby osiągać sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Największy sukces lub osiągnięcie w dziedzinie fitnessu lub kulturystyki?
Do największych moich sukcesów zaliczyć mogę:
- III miejsce — Grand Prix w Fitness — Kielce 2016 — fitmodel
- I miejsce — Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów 2016 — fitness plażowe weteranów
- II miejsce — Puchar Polski 2016 w kategorii fitmodel
- I miejsce — Fitmodel Grand Prix Polski Fiwe 2017
- I miejsce — Mistrzostwa Polski Juniorów i Weteranów, Mrozy 2017, kat. fitness plażowe weteranów
- I miejsce — Puchar Polski, Białystok 2017, kat. fit model mężczyzn
- II miejsce — Mistrzostwa Świata Weteranów 2017, Rumunia, kat. Masters Men’s Physique (fitness plażowe) 40-44 YEARS, OPEN
- I miejsce Mistrzostwa Polski Weteranów, Gorzów Wielkopolski 2018 fitness plażowe weteranów (plażowe) 45-49 YEARS, OPE
Piotr Zieliński — ocena sylwetki Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Sylwetki_ i_por%C3%B3wnania/Piotr_Zieli%C5%- 84ski__ocena_sylwetki-a1160.html Piotr Zieliński — ocena sylwetki — SFD.pl
Rozmawiał: Jarosław Wójtowicz