EWA KŁAK
farmaceuta, sieć aptek Danfarm
Wiosna tuż za rogiem, a zmiana sezonu obiecuje lepszą pogodę oraz więcej słonecznych i ciepłych dni.
Wydawać by się mogło, że nasze samopoczucie będzie równie fantastyczne. Jednak nie do końca tak się dzieje. Koniec zimy oraz początek wiosny to okres, w którym czujemy się zmęczeni, senni, częściej cierpimy z powodu bólów głowy oraz innych dolegliwości. Takiemu samopoczuciu nierzadko towarzyszą problemy ze wzrokiem. W okresie tym należy więc szczególnie zadbać o nasze oczy.
Nadejście wiosny najdotkliwiej odczuwają osoby uczulone na pyłki roślin, których stężenia są szczególnie wysokie w tym okresie. Reakcja organizmu na tego typu alergeny objawia się wieloma symptomami dotykającymi nos – obfita wydzielina, kichanie oraz uporczywymi objawami ze strony oczu, jak przekrwienie, łzawienie, opuchnięcie powiek czy świąd i pieczenie. Zespół symptomów spowodowanych przez alergeny, dotykający narząd wzroku określany jest mianem alergicznego zapalenie spojówek. Jest to choroba sezonowa i ustępuje, kiedy stężenie alergenów w powietrzu obniża się oraz nasila, kiedy wzrasta. Alergiczne zapalenie spojówek jest w zasadzie łatwo rozpoznawalne, ponieważ symptomy są charakterystyczne, intensywne i występują w określonym okresie.
Aby zminimalizować objawy, najlepszym działaniem jest zmniejszenie ekspozycji na alergen. Warto więc unikać spacerów podczas wietrznej pogody, zamykać okna w czasie jazdy samochodem, nosić okulary, zmieniać odzież oraz dokładne myć włosy i całe ciało po powrocie do domu ze spaceru. Pomocne w radzeniu sobie z symptomami jest również płukanie nosa i oczu roztworem soli fizjologicznej oraz stosowanie odpowiednich kropli do oczu: przeciwalergicznych, czy tzw. sztucznych łez.
W wiosenne dni okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami chronią nasze oczy nie tylko przed kontaktem z potencjalnym alergenem, ale także przed niekorzystnym promieniowaniem ultrafioletowym, które jest szkodliwe dla oczu. Nadmierna ekspozycja na działanie tych promieni może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak np. zaćma.
Jednak ciepłe, wiosenne dni mogą mieć zbawienny wpływ na nasz wzrok. Bardzo często spędzamy całe dnie w zamkniętych pomieszczeniach, wpatrując się w ekran monitora. Takie działanie może prowadzić do osłabienia oczu oraz do kłopotów z ostrością, dlatego warto włączyć spacery do naszej aktywności fizycznej.
Niezwykle ważna jest dieta. W tym okresie należy koniecznie zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszych oczu. Szczególnie witamina A, C, witaminy z grupy B oraz luteina mają zbawienny wpływ na narząd wzroku. Jednak gdy nie mamy zbyt dużo czasu na układanie codziennego jadłospisu, warto sięgnąć po suplementy diety zawierające zestawy odpowiednich składników, witamin i minerałów.
Aby móc cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długie lata, warto zadbać o oczy, szczególnie, ale nie tylko, w okresie wiosennym.
Źródła:
- Alergiczne zapalenie spojówek (Allergic conjuctivitis)– https://patient.info/eye-care/eye-problems/allergic-conjunctivitis
- Medycyna praktyczna – Alergiczne zapalenie spojówek https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergicznezapalenie-spojowek
- Portal Zdrowym Okiem – https://www.zdrowymokiem.pl/porady-i-pielegnacja/zadbaj-o-oczy-na-wiosne/