You are currently viewing Rola higieny w infekcjach i stanach zapalnych oczu

Rola higieny w infekcjach i stanach zapalnych oczu

  • Post category:Artykuły

dr n. med. PIOTR WOŹNIAK

specjalista okulistyki

W czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 wiele się mówi o właściwej higienie.

Jest to jeden z kluczowych elementów w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia. Wielu chorobom i dolegliwościom można zapobiegać lub kontrolować ich przebieg przez przestrzeganie zasad higieny osobistej i właściwe praktyki higieniczne. Warto uświadomić sobie, że zasady te są bardzo ważne także w przypadku schorzeń okulistycznych.

Na rzęsach, powiekach i ich brzegach gromadzą się złuszczony naskórek, wydzielina oraz wszelkie zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego: smog, pyłki, resztki kosmetyków, w tym groźne dla oczu bakterie i wirusy. Niewłaściwa higiena okolic oczu to potencjalne źródło podrażnienia i dyskomfortu oraz możliwość rozwoju infekcji i stanów zapalnych. Infekcje oczu mogą być również wywołane dotykaniem oczu brudnymi rękoma, stąd zwraca się uwagę na konieczność unikania dotykania rękoma oczu, nosa i ust w czasie pandemii i w przebiegu innych chorób zakaźnych, także oczu. Najskuteczniejszą profilaktyką jest przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz dbanie o aparat ochronny oka: powieki i film łzowy. Jest to szczególnie istotne nie tylko w czasie pandemii, ale także w przebiegu popularnych chorób, takich jak zapalenia spojówek o różnej etiologii (alergiczne, wirusowe lub bakteryjne), zapalenia brzegów powiek lub jęczmienia.

Obok częstego mycia rąk istotnym elementem w profilaktyce, kontroli oraz podczas leczenia tych chorób jest właściwa higiena powiek. Dzięki niej oczyszczamy okolice oczu z wszelkich zanieczyszczeń, zaschniętej wydzieliny, alergenów, drobnoustrojów i ich toksyn, ale dodatkowo możemy złagodzić podrażnienie i dyskomfort. To doskonałe przygotowanie oczu do podania leków lub maści, gdy są potrzebne.