You are currently viewing Mądrość planowania

Mądrość planowania

  • Post category:Artykuły

Czyli jak sprawić, aby rok 2024 był dla Ciebie czasem dotrzymanych obietnic

Jeśli czytasz to zdanie oznacza to, że albo jest początek roku 2024 (i związane z nim planowanie celów),  albo chcesz na nowo przypomnieć sobie, o co chodziło w powstawaniu nawyków. I w jednym i w drugim przypadku bardzo się cieszę, że interesuje Cię temat dotrzymywania obietnic dawanych samemu sobie.

Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź znajdziemy w maksymie przypisywanej Viktorowi Franklowi, austriackiemu neurologowi i psychiatrze, który założył logoterapię, nurt terapii, który koncentruje się na poszukiwaniu sensu i celu w życiu jako głównym motorem ludzkiego istnienia. “Celem psychoterapii jest, aby nie cierpieć nadmiarowo” – słowa Frankla możemy przeformułować na potrzebę naszego tematu: celem tego roku jest, abyś go tak zaplanował, aby nie cierpieć nadmiarowo z powodu braku realizacji swoich planów. Obietnice bez pokrycia wobec innych bolą. Obietnice bez pokrycia wobec samego siebie bolą podwójnie.

Jeśli więc co roku znajdujesz się w puli osób, które wraz z początkiem stycznia (w psychologii zjawisko to nazywamy “efektem nowego początku”), wychodzą na siłownię po to, by po kilku treningach stwierdzić “nigdy więcej”, po czym podsumowując rok stwierdzają, że “znowu to samo – jestem mistrzem beznadziejności”, oznacza to, że w którymś z etapów planowania Twojego celu pojawił się błąd.

Odkładamy na bok frustrację po to, aby przywitać nastawienie na sprawczość
i poszukiwanie rozwiązań. Możesz to zrobić wcielając w życie 3 zasady, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu. A zatem – uważność na pokład. Zaczynamy!

Zasada 1: Określ, co dokładnie chcesz zmienić i dlaczego

Naukę języka hiszpańskiego, założenie własnej firmy, decyzję o wejście w związek – każde zachowanie możesz rozpatrywać w trzech płaszczyznach: co?, jak? i dlaczego? Co chcę zrobić? (co?), w jaki sposób chcę to zrobić? (jak?), dlaczego chcę to zrobić? (dlaczego?).  Z planowaniem działań jest podobnie – każdy cel także możesz rozpatrywać pod trzema kątami. Problem polega na tym, że większość z nas planując kolejny rok koncentruje się na tym, CO chce zrobić, nie mając sprecyzowanego PO CO. Jeśli planujesz wprowadzić w życie nawyk czytania jednej książki miesięcznie, tylko dlatego, że w tym momencie stało się to modne, Twoja motywacja może się bardzo szybko wykruszyć. Jednak jeśli gruntownie odpowiesz sobie na pytanie, dlaczego chcesz czytać jedną książkę miesięcznie i naprawdę skoncentrujesz się na znalezieniu odpowiedzi spójnej z Twoją tożsamością, będziesz działał z zupełnie innym nastawieniem.

Pytania, które warto zadać sobie przed wyborem celu do realizacji: Czy dane działanie sprawia, że czuję radość? Czy przybliża mnie do miejsca w którym chcę być? Czy sprawia, że czuję, że postępuję w zgodzie z moimi wartościami? Czy jeśli będę je systematycznie powtarzać, choć być może na początku nie zaowocuje to natychmiastowymi efektami, w szerszej perspektywie będzie się wiązać z głęboką, pozytywną zmianą mojej przyszłości?

Zasada 2: Pamiętaj, że słynne 21 dni na powstanie nawyku to mit!

Nawyki kształtują się na podstawie częstości powtórzeń, a nie czasu trwania Niestety mit 21 dni na powstanie nawyków wciąż króluje w wielu rozwojowych artykułach. Ile trwa wytworzenie nowego nawyku? – to źle zadane pytanie. Prawidłowo zadane pytanie brzmi – ile razy potrzebuję wykonać daną czynność, aby uczynić z niej nawyk? Jeśli w 2024 roku chcesz wprowadzić do swojego życia nawyk codziennej medytacji skoncentruj się przede wszystkim na systematyczności. Z każdym kolejnym powtórzeniem wzmocnisz powstałe nowe szlaki neuronalne, co utrwali Twój nawyk. Także w tym roku stawiamy na: wytrwałość!

Zasada 3: Stwórz system, które będzie Cię wspierał w zmianie

Trzecia zasada dotyczy stworzenia takiego środowiska, które będzie wspierało Cię w rozwoju. Jeśli otaczasz się 6 osobami, które mają nawyk narzekania, będziesz siódmą. A w takim środowisku, nawet najpiękniejsze marzenia mogą szybko ze świetlistego, gwiezdnego pyłu obrócić się w popiół bezużytecznych nadziei. Określ zatem co chcesz zmienić, dlaczego – a następnie zacznij otaczać się ludźmi, którzy będą Cię w tym wspierać. Rozszerzając pojęcie wpływu środowiska –  pamiętaj, że tworzenie wspierającego systemu zaczyna się już w domu, gdzie możesz w taki sposób zaprojektować sobie system pracy, przerwy czy miejsce przy biurku, że sam fakt wykonywania wybranej aktywności będzie Ci sprawiać przyjemność!

A teraz, skoro psychologicznym wskazówkom na tworzenie mądre planowanie stało się zadość…

Wraz z nowym rokiem 2024 życzę Ci wiele wytrwałości w planowaniu celów i jeszcze więcej wytrwałości w ich realizacji!