You are currently viewing Jak bezpiecznie i naturalnie poradzić sobie ze stresem u dzieci?

Jak bezpiecznie i naturalnie poradzić sobie ze stresem u dzieci?

  • Post category:Artykuły

Jak bezpiecznie i naturalnie poradzić sobie ze stresem u dzieci?

Stres jest od wieków nieodłącznym towarzyszem człowieka. W dzisiejszych czasach jednak wydaje się być zdecydowanie bardziej powszechny niż kiedyś. Stresują się nie tylko dorośli, problem ten nie omija również najmłodszych. I tu napotykamy na dość poważną kwestię – jak skutecznie i bezpiecznie radzić sobie ze stresem u dziecka?

Jak dzieci reagują na stres?

Dzieci często nie potrafią wyrazić słowami tego, że są zdenerwowane, zaniepokojone czy przestraszone. Mówi za to ich ciało. Często reakcją na stres bywają zaburzenia psychosomatyczne ze strony układu pokarmowego. Maluch skarży się na ból brzucha, ma biegunkę, wymiotuje, nie chce jeść. Bywa rozdrażniony lub płaczliwy bez wyraźnego powodu.

Nierzadko pojawiają się kłopoty ze snem – dziecko nie może zasnąć, nie chce spać samo w pokoju lub miewa koszmary. Starsze dzieci rozwijają zaburzenia zachowania. Stają się niegrzeczne, krnąbrne, agresywne lub wręcz przeciwnie – zamykają się sobie, wycofują w nieśmiałość i skrytość.

Co może być przyczyną stresu u dzieci?

Przyczyn stresu u dziecka jest mnóstwo. Chodzi nie tylko o stres sam w sobie, ale również o to, w jaki sposób dziecko potrafi lub nie potrafi poradzić sobie w trudnej sytuacji. Liczy się tu między innymi wrażliwość na reakcje innych, poczucie własnej wartości, łatwość nawiązywania relacji z otoczeniem, wsparcie w rodzinie, poczucie bezpieczeństwa lub jego brak.

Wiele dzieci stresuje się przede wszystkim szkołą i tym wszystkim, co niosą ze sobą szkolne obowiązki. Bardziej wrażliwe dzieci dotkliwie odczuwają konieczność zabierania głosu na forum klasy, udziału w wystąpieniach publicznych czy zwykłej odpowiedzi ustnej. Nie wszystkie dzieci dobrze sobie radzą w relacjach z rówieśnikami. Nastolatkom trudno się uporać z okresem dojrzewania i wynikającymi z tego zaburzeniami na różnym tle.

Młodsze dzieci miewają problemy z adaptacją w przedszkolu – płaczą przy rozstaniu z rodzicami, tęsknią za mamą, nie potrafią odnaleźć się w grupie, w rezultacie rodzi to silną niechęć do przedszkola i stres każdego poranka.

Poza tym dzieci mogą doświadczać różnych lęków i niepokojów, o których nie mówią dorosłym, a które mogą zaburzać ich delikatny układ nerwowy. Po obejrzeniu strasznego filmu lub zasłyszeniu strasznej opowieści może narodzić się w nich lęk przez duchami, obawa przed spaniem samemu w pokoju, pojawiają się niespokojne myśli i przerażające sny. Umysł dziecka rządzi się innymi prawami iż umysł dorosłej osoby, dlatego nierzadko trudno jest nam zauważyć narastający problem, a często możemy go wręcz przeoczyć lub zbagatelizować. Tymczasem dziecko potrzebuje pomocy, aby poradzić sobie ze stresem.

Jak naturalnie i bezpiecznie złagodzić stres u dzieci?

Z pomocą przychodzi rodzicom naturalny lek homeopatyczny, jakim jest Sedalia. Jest to produkt leczniczy w postaci syropu – jedyny taki dostępny na rynku lek, dedykowany specjalnie na stany niepokoju u dzieci i dopuszczony do stosowania nawet u najmłodszych, bo już u tych dzieci, które ukończyły 1 rok życia.

Jego starannie zaprojektowana formuła obejmuje wyłącznie leki homeopatyczne, które są produktami naturalnego pochodzenia. Obejmują one swoimi wskazaniami różne dolegliwości związane z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, jak: zaburzenia snu, problemy z zasypianiem czy stany niepokoju na różnym tle.

Co ważne, Sedalia jako całkowicie naturalny i bezpieczny lek homeopatyczny, nie tylko działa kompleksowo na różne obrazy stresu u dzieci, ale co ważne – nie powoduje działań niepożądanych i nie wchodzi w interakcje z innymi formami leczenia. Przez wzgląd na bezpieczeństwo stosowania, u najmłodszych bywa często jedyną terapią z wyboru, łagodzącą skutki stresu i objawy nadpobudliwości nerwowej.

Jak stosować syrop Sedalia?

Sedalia to jedyny lek w postaci syropu dla dzieci od ukończenia 1 roku życia. Jako syrop Sedalia jest nie tylko smaczna i chętnie przyjmowana przez najmłodszych, ale również jest łatwa w stosowaniu i dawkowaniu. U dzieci powyżej 2,5 roku życia stosuje się 5 ml syropu (łyżeczka do herbaty) dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Młodszym, od 1 do 2,5 roku życia podajemy również 5 ml, dwa razy dziennie, o ile lekarz nie zaleci innego dawkowania.

Ważne jest, że syrop Sedalia może być także podawany jednorazowo – doraźnie, czyli wtedy, gdy istnieje taka potrzeba, np. po silnym zdenerwowaniu lub przed nadchodzącym wydarzeniem (np. sprawdzian, publiczne wystąpienie, wizyta u dentysty), przed którym dziecko odczuwa niepokój lub nie może spać.

Jeśli jednak leczenie syropem Sedalia trwa dłużej niż 10 dni, a objawy nie łagodnieją, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny stresu i dokładnego zdiagnozowania stanu dziecka.