mgr farm. MICHAŁ KWIEK
Andropauzą – określa się procesy zachodzące u mężczyzn najczęściej po 50. roku życia i objawia się ona głównie zaburzeniami równowagi hormonalnej zwłaszcza w poziomie wolnego testosteronu w organizmie.
W odróżnieniu od kobiet (menopauza) proces ten dotyka tylko części populacji mężczyzn. Decydującym czynnikiem wpływającym na przebieg andropauzy wspomniany powyżej poziom wolnego testosteronu w organizmie, który fizjologicznie u mężczyzn wraz ze wzrostem wieku stopniowo maleje – zjawisko to potocznie nazywane jest: „kryzysem wieku średniego” i traktowane czasami z przymrużeniem oka, lecz jest ono realnym zjawiskiem fizjologicznym, a także psychicznym, które może mieć poważne skutki i wpływ na życie mężczyzny.
Andropauza – objawy
Objawy andropauzy manifestują się w sposób fizyczny oraz psychiczny. Objawami fizycznymi zazwyczaj występującymi w przebiegu tego schorzenia jest zmniejszenie masy ciała, zmniejszenie masy kostnej (osteoporoza), nadciśnienie tętnicze, zmiany w owłosieniu (tzw. łysienie androgenowe), a także co bardzo ważne różne dysfunkcje seksualne min. zaburzenia erekcji, spadek libido i ogólne osłabienie organizmu, co manifestuje się zwiększoną zapadalnością na choroby infekcyjne. Objawami psychologicznymi są zazwyczaj wahania nastroju, zwiększona drażliwość i, co dotyka najczęściej tej grupy osób – zaburzenia snu i apetytu.
Andropauza – diagnoza
Spadki ilości hormonów androgenowych są uwarunkowane genetycznie oraz wynikają z czynników środowiskowych. Największe wahania od norm obserwuje się w poziomach testosteronu, dehydroepiandrosteronu (DHEA), a także melatoniny (hormon snu).
Andropauza – leczenie
Farmakoterapia andropauzy wiąże się z odpowiednią suplementacją, regulującą równowagę hormonalną w organizmie, a także polega na leczeniu objawowym. Najczęstszymi dolegliwościami, na które skarżą się pacjenci, są dysfunkcje seksualne. Lekami zatwierdzonymi w leczeniu zaburzeń erekcji są przyjmowane w postaci tabletek inhibitory fosfodiestrazy typu 5 (PDE5i). Mechanizm działania tych leków polega na umożliwieniu uzyskania erekcji, dzięki blokowaniu enzymu PDE5 (fosfodiestrazy typu 5), który rozkłada związek pobudzający rozluźnienie mięśni naczyń prącia i ciał jamistych. Na rynku można spotkać szereg preparatów zmniejszających te dolegliwości. Są to preparaty, które w znacznym stopniu wprowadzają równowagę hormonalną zwłaszcza w gospodarce testosteronowej. W swoim składzie zawierają testosteron bądź jego analogi. W ostatnich czasach na rynku farmaceutycznym pojawiło się wiele preparatów roślinnych, które mają mieć wpływ na dysfunkcje seksualne w okresie andropauzy. Szeroko znane i reklamowane są preparaty zawierające w swym składzie wyciągi z takich roślin, jak Żeń-Szeń, Buzdyganek i Maca. Farmakoterapia adropauzy zawsze powinna być poprzedzona wnikliwym wywiadem lekarskim. Niejednokrotnie niezbędna może okazać się wizyta u seksuologa bądź psychologa, którzy dobiorą właściwą ścieżkę terapii. Bardzo ważne jest jednostkowe indywidualne podejście do każdego pacjenta, które wraz z przeprowadzonymi badaniami markerowymi zaowocuje poprawą jakości życia mężczyzn w okresie andropauzy.