Przeziębienie jest chorobą infekcyjną, która dotyka nas najczęściej. Przeciętny dorosły człowiek łapie przeziębienie dwa razy w roku, ale dziecko — nawet 6-8 razy w przeciągu pierwszych dwóch lat życia. Lek Amol to jeden z najbardziej pomocnych sposobów na przeziębienie, który pomaga złagodzić objawy tego powszechnego schorzenia.
Amol przy przeziębieniu stosowany jest do nacierania ciała. Daje przyjemny efekt rozgrzewający, wspierając organizm w odpoczynku i regeneracji podczas choroby. Jego ziołowy zapach pozytywnie wpływa na samopoczucie. Wyciągiem z ziół można nacierać plecy, klatkę piersiową, a także czoło, skronie i szyję przy bólu głowy. Taki delikatny masaż warto wykonać od razu, gdy zauważysz pierwsze symptomy choroby, czyli m.in.: ogólne osłabienie i rozbicie, uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie, ból gardła (czasem chrypka), ból głowy.1
Jak poradzić sobie z katarem i zatkanym nosem?
Gdy mamy katar, śluzówka naszego nosa jest wrażliwa i przekrwiona. Niektóre leki bez recepty działają przez zwężenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi. W rezultacie katar staje się mniej uciążliwy, a sam nos — mniej bolesny podczas dotykania.
Leki na przeziębienie, które poradzą sobie z przekrwieniem, zawierają pseudoefedrynę oraz fenylefrynę. Należy jednak z nimi uważać — mogą mieć działanie pobudzające, a więc zwiększać częstość akcji serca, podnieść ciśnienie krwi i prowadzić do uczucia nerwowości.
Co na kaszel i gorączkę przy przeziębieniu?
Często stosowaną w lekach bez recepty substancją, która tłumi kaszel, jest dekstrometorfan. Warto jednak wiedzieć, że o ile suchy, nieprzyjemny kaszel często prowadzi do nasilenia bólu gardła, kaszel mokry, wykrztuśny w rzeczywistości pomaga usuwać nadmiar wydzieliny z dróg oddechowych, a więc nie powinno się go tłumić. Co więcej, mokry kaszel spowodowany infekcjami wirusowymi górnych dróg oddechowych można łagodzić, po prostu nawilżając gardło i podając płyny.
Powszechnie dostępne są też preparaty złożone zawierające dwie lub więcej substancji aktywnych mających działać przeciwbólowo i przeciwgorączkowo (aspiryna, paracetamol, ibuprofen lub naproksen sodu). Nie każdy lek na przeziębienie nadaje się jednak do stosowania u małych dzieci — bezpieczne są środki na bazie paracetamolu i ibuprofenu, inne leki powinny być podawane jedynie po konsultacji z lekarzem!
Leki na bóle głowy i mięśni przy przeziębieniu
Skutecznym sposobem na pozbycie się bólu głowy bez konieczności użycia środków doustnych jest nacieranie skroni olejkami eterycznymi, zwłaszcza zawierającymi miętę pieprzową. Pochodzący z niej mentol ma działanie ochładzające i znieczulające. Lek na przeziębienie zawierający naturalne olejki eteryczne może być również stosowany u osób z alergią na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Podobny efekt da się uzyskać w przypadku bólów mięśni towarzyszących przeziębieniu. Nacieranie bolesnych miejsc olejkami lub kremami zawierającymi mentol pomaga załagodzić objawy infekcji, zwłaszcza tkliwość oraz nadwrażliwość mięśni.
Jak stosować Amol przy przeziębieniu?
Naturalny lek Amol warto zastosować doraźnie, gdy pojawią się pierwsze dolegliwości. W przebiegu przeziębienia i przy bólach głowy czy mięśni stosuje się go zewnętrznie do nacierania skóry niewielką ilością produktu (kilka kropel) w formie nierozcieńczonej, najlepiej kilka razy na dobę. Należy przy tym pamiętać, że bardzo ważny jest też odpoczynek. Jeśli masz taką możliwość, czas chwilowej niedyspozycji spędź w łóżku, a przy nasilonych objawach postaraj się o zwolnienie z pracy lub szkoły. Pij też odpowiednią ilość płynów (szczególnie przy podwyższonej temperaturze ciała).2
Zioła w walce z objawami przeziębienia
Zioła od zawsze były używane w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych. Również współcześnie wykorzystuje się ich dobroczynne działanie. Lek Amol to mieszanina ziołowych olejków: mięty pieprzowej, lawendowego, cytronelowego, cynamonowego, goździkowego, cytrynowego. Wykorzystując z roślin to, co najlepsze, można w skuteczny i bezpieczny sposób łagodzić najbardziej uciążliwe objawy, takie jak osłabienie, ból mięśni i głowy, ogólne uczucie zimna, złe samopoczucie.
Inne sposoby na przeziębienie — bez recepty
Istnieją dowody na to, że regularnie przyjmowana witamina C może nieznacznie skrócić czas trwania i nasilenie objawów przeziębienia. Gdy jednak pojawią się pierwsze objawy, jest już za późno — zaleca się stosować witaminę C jedynie profilaktycznie. Przyjmowanie suplementów z cynkiem doustnie, od pierwszego dnia wystąpienia objawów przeziębienia, może skrócić czas trwania choroby u niektórych osób. Brakuje jednak badań potwierdzających skuteczność tego sposobu, a wyniki zazwyczaj są niejednoznaczne.
Czy antybiotyki to dobry sposób na przeziębienie?
Krótka odpowiedź brzmi: nie. Antybiotyki nie są pomocne w leczeniu przeziębień. Przeziębienie wywoływane jest przez wirusy, więc antybiotyki (działające przeciwko bakteriom) nie są przydatne w leczeniu.
Pamiętaj, aby zawsze czytać etykiety i notować, jakie substancje aktywne znajdują się w przyjmowanych lekach. Nie należy przyjmować dodatkowych środków przeciwbólowych lub przeciwgorączkowych, jeśli przyjmuje się już leki złożone, które je zawierają, gdyż może to doprowadzić do przedawkowania.
Amol — naturalny sposób na przeziębienie. Skuteczne i bezpieczne łagodzenie objawów
U osób zdrowych przeziębienie to samoograniczająca się choroba. Jej objawy powinny ustąpić po ok. 7 dniach, przy czym ich nasilenie występuje w 3.—4. dniu.3 Niemniej, wskazane jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, polepszenie samopoczucia i przeciwdziałanie ewentualnym powikłaniom. Niekoniecznie trzeba jednak sięgać po leki syntetyczne. Pomocne są też naturalne preparaty na przeziębienie, których skuteczność wynika z dobroczynnych właściwości substancji roślinnych. Doskonałym tego przykładem jest Amol, lek dostępny w aptekach, który tradycyjnie stosowany jest w łagodzeniu objawów przeziębienia.
Literatura:
- Eccles, Ronald. (2009). Over the counter medicines for colds. 10.1007/978-3-7643-9912-2_12.
- Ostroff C, Lee CE, McMeekin J. Unapproved prescription cough, cold, and allergy drug products: recent US Food and Drug Administration regulatory action on unapproved
cough, cold, and allergy medications. Chest. 2011 Aug;140(2):295-300. doi: 10.1378/chest.11-0981. PMID: 21813527. - Zalecenia EPOS 2020 dotyczące postępowania u pacjentów z zapaleniem błony śluzowej nosa.